Badania Laboratoryjne
W Polsce możemy na dwa sposoby wykonać badania krwi.
Po pierwsze odpłatnie,
drugi sposób refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (potocznie zwane bezpłatnymi).
Na początek powiem o badaniach płatnych, gdyż jest to prostszy sposób i krótszy do wyjaśnienia. Czyli idziemy do przychodni do punktu pobrań i oświadczamy miłej pani bądź panu chcielibyśmy wykonać konkretne badania z krwi za które zapłacimy (tutaj wymieniamy badania które chcielibyśmy przeprowadzić) Miła pani bądź pan podaje nam cenę płacimy mamy pobraną krew i następnego dnia bądź za czas wykonania badania przychodzimy z kwitkiem że zapłaciliśmy i odbieramy wyniki badań.
Trochę bardziej skomplikowana druga opcja badania na Narodowy Fundusz Zdrowia możemy wykonać na zlecenie lekarza POZ bądź specjalisty w zależności od tego jakie badania mamy do wykonania, które lekarz uważa za niezbędne do zdiagnozowania nas, należy pamiętać, że każdy specjalista może nas kierować na inne badania specjalistyczne, a tylko niektóre są wspólne do większości profesji.
Rodzaje badań
Mamy badania tak zwane na skrzep czyli biochemiczne
Do tych badań zaliczamy hormony, pierwiastki, znaczniki nowotworowe, wskaźniki stanu zapalnego
Następnie mamy morfologię,
którą wszyscy bardzo dobrze znamy gdyż jest to podstawowe badanie krwi określający nasz ogólny stan zdrowia
Mamy też układ krzepnięcia
Które mówi nam o tym w jakim czasie nasza krew krzepnie, jak bardzo jest rozrzedzona lub jak bardzo jest zagęszczona.
Badanie oznaczenia grupy krwi
Która jest nam bardziej znajomy z przygotowania do zabiegów operacyjnych, bądź panie mają je oznaczone w ciąży
Na-czczo
Następnie chciałabym wyjaśnić co to znaczy być na-czczo gdyż Wiele osób ma z tym duży problem.
Całe życie wmawiano nam że na badania krwi trzeba przychodzić na czczo czyli bez jedzenia i bez picia. Oczywiście jest to jak najbardziej prawda lecz nie do końca powiedziałabym nawet że jest to bardzo duże uproszczenie na-czczo to jest bez jedzenia i bez picia napojów które mogłyby zmienić strukturę naszej krwi czyli jak najbardziej jeżeli ktoś wie że ma problem z pobraniem krwi, gdyż ma krew gęstą lub ciężko jest znaleźć odpowiednie naczynie krwionośne do pobrania, można wypić pół litra wody przed pobraniem, najlepiej jak jest to woda przegotowana, niegazowana, nie wzbogacana żadnymi minerałami oraz mikroelementami.
Badania krwi są również takie do których nie musimy podchodzić na-czczo, ale nie będę tutaj się zagłębia w ten temat, żeby nie utrudniać życia pacjentom oraz personelowi białemu. Jeśli jesteś ciekawy czy musisz na dane badanie przychodzić bez jedzenia i bez picia najlepiej w dniu wizyty u lekarza kiedy daje Ci skierowanie zapytaj go o to, na pewno Ci odpowie.
Zginać czy nie zginać...
Oraz kolejna taka wzięta z życia kwestia, zginać czy nie zginać ręki po pobraniu oto jest pytanie ?
Już odpowiadam.
Nie zginać
Na chłopski rozum: wyobraźcie sobie że naczynia krwionośne to jest wąż ogrodowy, budowa podobna wygląd również, jeżeli macie dziurę w wężu ogrodowym, to czy jak go zegniecie to przestanie woda z niego ciec?? Prawdopodobnie nie, będzie uciekała na boki, tak samo jest z krwią. Po zgięciu naczynia krwionośnego krew będzie ucieka na boki, tworząc siniaka. Po pobraniu krwi należy wyprostować rękę i w miejscu ukłucia ucisnąć do czasu zatrzymania się krwawienia. Należy również pamiętać żeby tego dnia nie obciążać ręki z której była pobierana krew nie dźwigać w niej zakupów oraz innych ciężkich przedmiotów, nie nosić na niej dziecka.
I uzbrojeni w tą wiedzę możecie iść do przychodni na badania laboratoryjne z krwi.
Życzę zdrowia
Kamila
Dodaj komentarz