Laktoza jeść czy nie jeść??
Jesteśmy aktualnie w czasach kiedy posiadanie jakieś nietolerancji pokarmowej lub nie jedzenie jakiejś grupy pokarmów jest modne czy mówimy o glutenie czy o laktozie.
Pytanie czy warto podążać za modą, czy może warto poznać fakty.
Na początek trochę z innej beczki:
czy słyszałeś o pamięci genetycznej/dziedziczenie pamięci ??
jeśli nie to już tłumaczę.
Pamięć genetyczna/dziedziczenie pamięci to jest pamięć naszego organizmu którą mamy przekazywaną przez swoich przodków od urodzenia (czyli się z nią rodzimy, nikt nam nie mówi o pewnych rzeczach mamy je zapisane w kodzie genetycznym) jest to taka mutacja genetyczna.
Żeby to udowodnić zostały przeprowadzone doświadczenia na gryzoniach. Pierwsze pokolenie było poddane eksperymentowi: dawano im do wąchania aromat kwiatu wiśni i w tym samym momencie były drażnione prądem, było to powtarzane przez pewien czas, następnie kiedy przyszło na świat drugie pokolenie gryzoni, były one od razu po urodzeniu zabierane od matki by ta nie mogła ich niczego nauczyć i dano im do powąchania aromat kwiatu wiśni, na co gryzonie wykazywały nerwowe zachowanie.
Dlaczego o tym piszę ?? jeśli chodzi o psychologie jest to temat rzeka nie tylko u zwierząt, ale również ludzi. Ale dzisiaj się tu nie zatrzymam. Piszę o tym aby w prosty sposób wyjaśnić, że przez lata my ludzie przyzwyczajamy się do otaczającego nas świata, wypracowujemy rożne mechanizmy dzięki którym żyjemy do dzisiaj, tak samo jest z naszą nietolerancją na laktozę. Od początku naszego istnienia żywimy się mlekiem od urodzenia i nasz ludzki organizm musiał wytworzyć enzym, który pozwoli nam na jego bezpieczne strawienie. Przez wszystkie lata nic się nie zmieniło więc w większości przypadków laktoza nam nie zagraża. Ale wyjątek potwierdza regułę (na szczęście mamy suplementy diety które mogą nam pozwolić na bezpieczne przyjmowanie nabiału jeśli bez niego sobie nie wyobrażamy życia, a mamy pecha i mamy nietolerancje laktozy)
Laktoza nas zabije!!
Wyjaśnijmy sobie co to jest laktoza. Laktoza to nic innego jak cukier mleczny, który jest trawiony przez laktaze enzym występujący w naszym organizmie od urodzenia. Laktoza jest nam obecna w życiu od samego początku już w mleku matki. Oczywiście z wiekiem ilość tego enzymu spada, ale nawet minimalne ilości wystarczą by strawić laktozę w naszym organizmie.
Czemu jednak niektórym laktoza szkodzi??
Kiedy w organizmie człowieka nie ma enzymu laktazy, laktoza się nie metabolizuje i nie wchłania do organizmu tylko pozostaje w formie łańcucha cukrowego który trafia do jelit gdzie jest idealnym domem dla licznych bakterii które niekoniecznie są dla nas dobre. Bakterie które najedzą się cukru, mnożą się w bardzo szybkim tempie i zaczynają wytwarzać w naszych jelitach toksyny i puszczać „bączki” co powoduje w naszym organizmie wzdęcia co za tym idzie my puszczamy „bączki”, na skutek nie strawionego cukru mlecznego dochodzi do pobierania z tkanek wody, co powoduje luźne stolce, a na skutek toksyn krążących w naszym organizmie może dochodzić do bólów głowy, czy arytmii serca.
Zanim odstawisz całkowicie zrób badania!!
Pamiętajmy, że nabiał jest dla nas ważny z przyczyn posiadania wapnia i fosforu, dzięki czemu jesteśmy w stanie budować prawidłowy układ kostny. Dzięki prawidłowemu i zdrowemu układowi kostnemu nie musimy się martwić o przypadkowe złamania kości, i możemy chodzić dumnie wyprostowani na dwóch nogach.
Badanie na nietolerancje Laktozy jest badaniem oddechowym nazywanym H2
Oj Kamila czepiasz się, wapń przecież nie tylko w nabiale !!
Oczywiście czepiam się, ale mam ku temu powody.
Wszyscy jesteśmy różni i chyba wszyscy o tym wiemy. To że jesteśmy różni jest piękne, ale również sprawia, że każdy z nas jest takim jajkiem z niespodzianką.
Podobno większość Azjatów nie toleruje laktozy, tak jak większość ludzi mieszkających w słonecznych krajach. Ludzie którzy mieszkają w ciepłych krajach mają większe szanse na wytworzenie witaminy D3, która pozwala im na przyswajanie wapnia z zielonych warzyw, ziół, salat, orzechów. My mieszkańcy zakątków kuli ziemskiej mniej słonecznej jesteśmy zmuszeni do produkowania laktazy i metabolizowaniu laktozy. Dlatego u nas rzadziej spotyka się nietolerancje na laktozę.
Mam nadzieje, że chociaż trochę wam wyjaśniłam o co chodzi z tą całą straszną laktozą.
Zdrowia
Źródło: Kempisty-Jaznach E. "Testosteron klucz do męskości" Pruszyński i S-ka. 2018
Dodaj komentarz