Dzisiaj pogadamy o kupie
Święta, Święta i po świętach, teraz jesteśmy przed świętowaniem przyjścia nowego roku.
Z tych wszystkich okazji życzę wszystkim zdrowia szczęścia i spełnienia wszystkich postanowień z listy noworocznej. Wytrwałości i wiary w siebie :D
A teraz do kupy !!
co to jest kupa i jak to się dzieje, że powstaje chyba nie muszę tłumaczyć. Jeśli zaś ktoś chce żebym to wyjaśniła proszę o wiadomość postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące go pytania.
W medycynie często nazywany stolcem, kałem, często możemy się spotkać z pytaniem ile było wypróżnień dzisiaj/wczoraj/ czy kiedyś tam...
W jakim celu pobiera się kał do badania ???
Do diagnozowania chorób wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych.
Badanie ogólne kału czy sprawdzenie krwi utajonej.
Najczęściej badania kału wykonuje się:
starając się o książeczkę sandinowską, wymaganą między innymi do pracy przy żywności, w podmiotach medycznych, szkolnictwie.
Po przebyciu zakaźnych chorób jelitowych
Przy chorobach powodujących złe wchłanianie w przewodzie pokarmowym
Podczas chorób wrzodowych przewodu pokarmowego czy przy leczeniu nowotworów, kiedy to śluzówka może stać się bardziej podatna na uszkodzenia.
Choroby trzustki również mogą być wskazaniem do badania
Przy chorobach pasożytniczych które są wbrew wszystkiemu nie takie rzadkie to jest jedno z najbardziej pomocnych mało inwazyjnych badań by potwierdzić diagnozę.
Przeciwwskazaniami do pobrania badania może być menstruacja i żylaki odbytu
Nieprawidłowy wynik badania może spowodować:
Źle pobrana próbka bez zachowania zasad aseptyki, tak samo jak przy badaniach moczu może spowodować, że namnożą się bakterie z otoczenia, a nie z naszego przewodu pokarmowego.
Drugim błędem może być złe przechowanie próbki lub transport albo jedno i drugie. Próbka może się wysuszyć lub ugotować co może dać ujemny wynik badania.
Zabieramy się do pobierania kupy do badania:
Na początek trzeba się dobrze przygotować idziemy do apteki aby uzbroić się w specjalny pojemnik do tego celu. Jest to zazwyczaj walcowaty pojemniczek z białą nakrętką z przytwierdzoną „łopatką” do wieczka. Podkreślam zazwyczaj.
Kiedy już jesteśmy uzbrojeni w pojemniczek należy go podpisać imieniem i nazwiskiem oraz dobrze jak jeszcze dopiszemy datę urodzenia.
Następnie myjemy rączki tak dokładnie.
Następny krok to dobranie odpowiedniego „naczynia” i przegotowanie do zrobienia na nim kupy. Kiedyś kiedy mnie uczono mówiło się ze ma to być talerz o gładkiej powierzchni najlepiej wyparzony, wszystko ładnie pięknie, ale ja potem na takim talerzu nie chciała bym potem jeść, no jakoś bym nie potrafiła. Więc wychodząc mi naprzeciw pozwolono mi doradzać naczynia jedno razowe pacjentom z podkreśleniem żeby były one prosto wyjęte z opakowania nie jakieś z szawki z grilla z zeszłego roku :D
na wszelki wypadek można go przemyć ciepłą wodą (osobiście nie polecam wrzątku do naczyń jednorazowych, chyba że są do tego przystosowane), kiedy już mamy naczynie/talerzyk możemy przystąpić do dzieła.
Po zrobieniu kupy otwieramy pojemniczek pobieramy próbkę łopatką oczywiście nie macamy łopatki nie kichamy i nie chuchamy na nią ani na materiał badawczy.
Zamykamy szczelnie w pojemniczku i pędzimy aby oddać do laboratorium.
W zależności jakie badanie wykonujemy czy jest to na obecność pasożytów, bakterii, wirusów, krwi utajonej badanie wykonujemy raz lub trzy razy.
Wszystkie wątpliwości jakie macie pamiętajcie rozwieje wam lekaż kierujący was na to badanie lub pielęgniarka pracująca w punkcie pobrań, można udać się do laboratorium i tam również można uzyskać pomoc na nurtujące nas pytania.
Uwaga !!
nie przynosimy kupy w słoikach, nie staramy się wepchnąć całej kupy do pojemniczka (nie zmieści się zaręczam, choć wyjątek potwierdza regułę).
I tym miłym akcentem
Mam nadzieję, że odczaruję trochę choć temat kupy lub 2 jak to czasem też nazywamy.
Jeszcze raz wszystkiego dobrego w nowym roku zdrowia szczęścia i pomyślności dla was i waszych rodzin niech ta wiedza nigdy wam nie będzie przydatna.
Zdrowia