Pokaż Kotku Co Masz W Środku
Zanim powiem Ci o badaniu jakim jest Gastroskopia, wypadało by powiedzieć Co to są badania Endoskopowe.
Badania do których zaliczamy Gastroskopie nazywamy obszernie Badaniami Endoskopowymi.
Czym są Badania Endoskopowe??
Badania Endoskopowe są to badania które wykorzystują do stwierdzenia co nam jest metody obrazowej. Do jednego z wielu naszych otworów ciała pakują na rurkę gumową z kamerą w środku oraz światłowodem i na ekranie możemy podziwiać co mamy w środku.
To już wiemy, że w takim gabinecie możemy się spodziewać gumowej rurki, ekranu na którym lekarz będzie widział nasze wnętrze, które wcale nie jest takie piękne jak nam wmawiają w komediach romantycznych. Będzie stała też kolumna (szafka, regał, wisiała z sufitu) z różnymi urządzeniami podobnymi do magnetowidu (dziadek odtwarzaczy płyt CD i Blu-Ray ku woli wyjaśnienia). Uwaga tu Cię zaskoczę w gabinecie będzie również leżanka.
Badania Endoskopowe można robić nie tylko przewodu pokarmowego:
-ezofagoskopia
-gastroskopia
-kolonoskopia
-rektoskopia
ale również:
-bronchoskopia – układ oddechowy
-cystoskopia – układ moczowy
-laparoskopia – jama otrzewnowa
Badania endoskopowe można wykonywać w znieczuleniu ogólnym (uśpieniu) jak i w znieczuleniu miejscowym.
Wskazania do Gastroskopii:
podejrzenie owrzodzenia żołądka
krwawienia z górnego odcinka pokarmowego
podejrzenia owrzodzenia dwunastnicy
nagła utrata masy ciała
zaburzenia połykania
niewyjaśnione bóle żołądka, refluks
nadkwasota żołądka
podejrzenie znalezienia skarbów (ciał obcych)
Przeciwwskazania:
poparzenia przełyku
brak możliwości współpracy z pacjentem (chyba że będzie w znieczuleniu ogólnym)
Co należy wiedzieć:
przed badaniem nie należy palić papierosów co najmniej 4 godziny
należy wyjąć do badania protezę zębową
należy zdjąć okulary
należy na badanie przyjść na czczo
Aby wykonać badanie trzeba na początek spotkać się z lekarzem pierwszego kontaktu aby dał nam skierowanie do lekarza specjalisty.
Kiedy już trafimy do lekarza, ten określa czy badanie będzie w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym jeśli jest w znieczuleniu miejscowym dostajemy skierowanie i idziemy się zapisać i czekamy na termin badania, jeśli jednak w znieczuleniu ogólnym to idziemy zapisujemy się na badanie i na wizytę do lekarza anestezjologa który zakwalifikuje nas lub nie do znieczulenia ogólnego.
Kiedy trafimy na wizytę do anestezjologa ten przeprowadzi z nami wywiad, zleci nam badania krwi (często jest to morfologia, INR, Grupa Krwi, sód, potas, glukoza i inne) i moczu, EKG, konsultacje jeszcze u innych specjalistów (jeśli zajdzie taka potrzeba) oraz RTG klatki piersiowej.
Po przejściu wszystkich konsultacji, w końcu doczekujemy samego badania.
Przychodzimy rejestrujemy się, kiedy zostajemy wezwani do gabinetu zabiegowego przebieramy się w odpowiedni strój do badania,
dostajemy formularz świadomej zgody na wykonanie badania do podpisania w którym mamy wypisane różne informacje jak na przykład przebieg badania, możliwe powikłania do których może dojść w wyniku badania oraz można wynotować wszystkie nasze pytania i wątpliwości jakie jeszcze mamy i które chcemy aby lekarz/pielęgniarka nam wyjaśnili.
Po pozbyciu się wszystkich wątpliwości można przystąpić do badania siadamy na łóżku zabiegowym, lekarz znieczula tył gardła (znieczulenia w aerozolu), znieczulenie utrudnia odruch połykanie, co może spowodować zachłyśnięcie się,
ustalenie z lekarzem i pielęgniarką zasad sygnalizowania przez pacjenta jeśli wystąpią np. nudności, problemy z oddychaniem, ból.
dostajemy specjalny ustnik który wkładamy do buzi i przytrzymujemy do zębami żebyśmy przypadkiem nie przygryźli endoskopu,
badanie wykonuje się gdy pacjent leży na lewym boku,
lekarz wprowadza endoskop i przeprowadza badanie, w trakcie badania może pobrać wycinki (materiał do badań), z miejsc chorobowo zmienionych, można usunąć polipy, określić czy śluzówka wygląda prawidłowo, czy są owrzodzenia lub krwawienia, można wykonać badanie na Helicobacter pylori.
Po badaniu:
należy pamiętać, żeby nie pić i nie jeść dopóki działa znieczulenie (przyjęte jest około 2 godzin)
można z powrotem włożyć protezę na miejsce
można włożyć okulary na nos
Często pacjent jest proszony o pozostanie jeszcze w placówce i poczekanie na opis badania.
Jeśli były pobrane wycinki do badań, będziemy musieli jeszcze raz się pojawić po ich odbiór po upływie około 14 – 30 dni po badaniu.
Zdrowia